מחלות שיער

ישנן בעיות ומחלות שיער וקרקפת רבות, המובילות למצבים שונים ודרגות חומרה שונות של התקרחות.

תחילה יש לבצע אבחנה נכונה של בעיית השיער ו/או הקרקפת ובהמשך לבצע מעקב מדויק, הכולל הערכה אובייקטיבית של תוצאות הטיפול.

חלוקת מחלות השיער השונות היא בעיקר על בסיס קיום הצטלקות של זקיקי השיער בקרקפת.

המילה "אלופציה" משמעותה: נשירת שיער. קיימות הרבה צורות של אלופציה ואנו מחלקים אותן לאלופציה צלקתית ואלופציה לא צלקתית.

הטיפולים שונים ומותאמים לאבחנה ספציפית של המטופל. 

לעיתים מטרת הטיפול היא להצמיח שיער ולעיתים מטרת הטיפול היא לעצור את המחלה, כי לא תהייה צמיחת שיער בתוך צלקת. 

הטיפולים שניתנים הם טיפולים במרשם רופא, חלקם דורשים מעקב על ידי בדיקות דם. 

נדרש ביצוע מעקב על ידי תמונות קליניות ודרמוסקופית כדי לבחון את יעילות הטיפול בצורה מדויקת ומקצועית.

דר הלנה מרטינז עם מטופלת

נשירת שיער אנדרוגנית בנשים לפני גיל המעבר

זו אחת הסיבות הנפוצות לנשירת שיער. לעיתים הנשירה מתחילה בגיל מוקדם, במקביל להתחלת הפעילות ההורמונלית בגיל ההתבגרות. לעיתים מדובר בביטוי לחוסר איזון הורמונלי ולעיתים הממצאים ההורמונליים תקינים.

בנשירת שיער מטיפוס זה השיער הולך ומידקק בצורה הדרגתית, מתקצר, מדלדל והופך לפלומתי עד שללא טיפול, נעלם. אזורים של קרקפת קדמית, עליונה ועד לקודקוד מעורבים בדרך כלל ורואים כי "שביל" השיער הולך ומתרחב בצורה הדרגתית. מהלך ההתדלדלות הוא הדרגתי ולא תמיד מתאפיין בנשירת שיער מוגברת.

נשירת שיער אנדרוגנית בנשים אחרי גיל המעבר

נשירת שיער מסוג זה היא הנפוצה ביותר בנשים, והולכת ומחמירה עם הגיל. לעיתים מופיעה במקביל למחלת שיער אחרת.

השינויים ההורמונליים לאחר גיל המעבר תורמים להתדלדלות השיער בתקופה זאת של החיים. לעיתים ההתקדמות מהירה מהרגיל וחשוב להתחיל טיפול בהקדם כדי לשמור כמה שיותר שיער בקרקפת לאורך השנים.

הטיפולים לעיתים קרובות שונים מהטיפולים שניתנים למטופלות לפני גיל המעבר. מינון התרופות גם כן שונה ולכן חשוב להבדיל בין שתי הקבוצות הללו של נשירת השיער בשלב מוקדם.

נשירת שיער אנדרוגנית בגברים

נשירת שיער מסוג זה היא הנפוצה ביותר בגברים, והולכת ומחמירה עם הגיל. לעיתים מופיעה במקביל למחלת שיער אחרת.

יכולה להופיע בגיל ההתבגרות או בהמשך החיים. יש חשיבות לגנטיקה המשפחתית אך ניתן לעצור את הנשירה  גם אם קיימת נטייה גנטית חזקה.

ניתן להתאים טיפול תרופתי מקומי או דרך הפה. טיפול בשלב מוקדם יותר נותן תוצאה קלינית טובה יותר.

טלוגן אפלוביום אקוטי -
ACUTE TELOGEN EFFLUVIUM

נשירת שיער מטיפוס זה מופיעה באופן פתאומי ומתוארת על ידי המטופלות כתופעה בה השיער נושר ב"חבילות". התופעה מבהילה וגורמת למטופלות עם שיער ארוך (בדרך כלל נשים) לחשוב כי עוד מעט הן עלולות להקריח לגמרי ומחשבה זאת גורמת ללחץ נפשי למטופלת.

הסיבה למצב זה היא כי זקיק השיער מקבל מסר, שמפסיק את מעגל הגדילה התקין שלו ואחוז גבוה של שיער הקרקפת נכנס לשלב נשירה בבת אחת.

לעיתים הסיבה לכך היא מחלה זיהומית חריפה, ניתוח, לידה, שינויים הורמונליים, חסרים תזונתיים. לאחרונה הדבקות בנגיף הקורונה גרמה להרבה אנשים לסבול מבעיה זו.

לעיתים לא מצליחים לזהות את הסיבה.

אבחון נכון הוא הצעד הראשון לטיפול, כי ברוב המקרים התופעה חולפת והשיער צומח בצורה מלאה עם חלוף הזמן. לעיתים יש צורך בטיפול תרופתי כדי להחזיר את השיער למעגל הצמיחה בהקדם האפשרי.

נשירת שיער עקב משיכה - TRACTION ALOPECIA

לעיתים בעקבות תסרוקת שמושכת את השיער, לעיתים תחת כיסוי השיער מסיבות דת או אחרות, השיער מתדלדל בצורה הדרגתית, בעיקר בקו שיער הקידמי.

הפעולה החשובה ביותר, באבחנה נכונה של התופעה, היא להפסיק את משיכת השיער, לשנות תסרוקת ואת אופן איסוף השיער כדי להימנע מהחמרת התופעה.

באבחון מוקדם ניתן להציל זקיקי שיער, אך עם המשך המשיכה, הזקיקים נעלמים ואין אפשרות להחזירם.

אלופציה אראטה - ALOPECIA AREATA

נשירת שיער מסיבה אוטואימונית (הגוף עצמו תוקף את זקיקי השיער) שבמקרים הקלים מופיעה כטלאים עגולים עם העדר שיער. המיקום הנפוץ ביותר הוא בקרקפת אך לעיתים מופיעים טלאים גם בגבות, בריסים, בזקן וגם יכולים להופיע בעור הגוף.

לעיתים שטח המעורבות של האלופציה האראטה מפושט יותר, לעיתים מצומצם. המחלה יכולה להיות יציבה מבחינת אזור הפיזור אך לעתים היא באה והולכת.

טיפולים שונים מותאמים לחומרת הממצאים, מיקום המוקדים ומהלך התפתחות המחלה. לכן לעיתים הטיפול הטוב ביותר הוא מריחה של תכשירים נוגדי דלקת (סטרואידים בדרך כלל) ולעיתים נזריק את החומר הפעיל לתוך העור.

לעיתים המחלה מפושטת מכדי לטפל במריחה או הזרקה ולכן אנו מטפלים בתרופות דרך הפה שמשפיעות על הדלקת, שתוקפת את זקיקי השיער.

ב 2/2024 אישרה ועדת סל התרופות הכנסת 2 טיפולים לאלופציה אראטה במסגרת הסל:

  1. אולומיאנט (החומר הפעיל נקרא בריסיטיניב)
  2. ליטפולו (החומר הפעיל נקרא ריטלסיטיניב).

שתי התרופות מיועדות לטיפול במקרים של אלופציה אראטה משמעותית, עובדות במנגנון דומה אך הליטפולו מאושר לשימוש מגיל 12 והאולומיאנט מאושר מגיל 18. טיפולים אלו פותחים פרק חדש בטיפול התרופתי באלופציה אראטה והם משני חיים.

נדרש כי ההמלצה למתן התרופות תינתן על ידי רופא עור מומחה. רצוי כי מומחה בעל הבנה מעמיקה בתחום מחלות השיער ימליץ על הטיפול כדי לעמוד בדרישות המפורטות לצורך קבלתן במסגרת סל הבריאות.

קישור להרצאה במסגרת עמותת "בראש מורם" – https://www.youtube.com/watch?v=zGZ-mB9WX3o&authuser=0

ליכן פלנופילריס - LICHEN PLANOPILARIS

צורה של אלופציה צלקתית הפוגעת בזקיקי השיער בצורה בלתי הפיכה. מדובר במחלה אוטואימונית שסיבתה לא ידועה, אך היא פוגעת בתאי הגזע של זקיקי השיער ולכן השיער שנושר בעקבות מחלה זו, נעלם, בלי אפשרת לצמוח בעתיד. לכן יש במקרה זה חשיבות רבה לאבחון מוקדם וטיפול בהקדם, כדי לעצור את התקדמות המחלה בשלביה ההתחלתיים.

לעיתים המחלה אגרסיבית, מפושטת ומערבת את כל שיער הגוף (גבות, זקן, בתי שחי, בית חזה). לעיתים מלווה במעורבות של ריריות (פה, איבר המין) וגם של ציפורניים.

יש מספר צורות של ליכן פלנופילריס: לעתים הדלקת מופיעה באזור הקודקוד ולפעמים היא מפושטת יותר באזור העליון של הקרקפת. לעיתים נותרות צלקות ברורות (קרחות) על פני הקרקפת ולעיתים איבוד השיער הוא דיפוזי יותר ללא צלקות ברורות.

לעיתים קרובות המטופלים מתלוננים על גרד ועל רגישות של הקרקפת ויש הופעת "חיספוס" של עור הקרקפת.

במחלה זו, יש חשיבות עליונה לאבחון מהיר וטיפול מוקדם כדי לעצור את התקדמות המחלה מייד עם קבלת האבחנה. לעיתים טיפול על ידי תרופה אחת לא עוצר את המחלה ויש צורך בשילוב מס' טיפולים במקביל.

אלופציה פרונטלית צלקתית -
FFA: FRONTAL FIBROSING ALOPECIA

צורה מיוחדת של ליכן פלנופילריס. מופיעה בעיקר בנשים אחרי גיל המעבר. אך יש גם נשים צעירות וגם גברים הלוקים במחלה זו.

בסוג זה של נשירת שיער יש נסיגה של קו השיער הקידמי, של שיער באזור הפאות, ובצורה הדרגתית ואיטית קו השיער הולך ונסוג עם הזמן. לעיתים קרובות מלווה המחלה באיבוד שיער הגבות ובהופעת תפרחת בעור פנים: לעיתים עם שינוי במרקם עור הפנים, ולעיתים עם הופעת פיגמנטציה אופיינית.

גם במחלה זו, האבחון הנכון והמוקדם מאפשר להאט, ואף לעצור את התקדמות נסיגת קו השיער, שאינה הפיכה.

פוליקוליטיס דקלבנס - FOLLICULITIS DECALVANS

מחלה זאת מתאפיינת בהופעת פצעים בקרקפת, הגורמים לכאב, הפרשה, הופעת גלדים ודימומים. מהלך המחלה מתאפיין לעיתים בהתקפים ולעיתים במהלך מתמשך, שבסופו של דבר פוגע בזקיקי השיער וגורם להופעת צלקת.

במחלה זו זוהה גורם זיהומי ובהמשך תגובה של מערכת החיסון לזיהום. מחלה זו אינה מדבקת, אך היא נוטה להיות כרונית עם התלקחויות לעיתים קרובות ולכן יש חשיבות לטיפול מתמשך. כמו במחלות הצלקתיות האחרות, מטרת הטיפול היא להפסיק את התקדמות המחלה, להפחית את ההתקפים כדי שהאיזור הצלקתי של הקרקפת לא יגדל עם הזמן.

DISSECTING CELLULITIS

מחלה זו מתאפיינת בהופעת ציסטות תת עוריות בקרקפת, מלוות בכאב, שמתפתחות בתת העור ובהמשך מתנקזות לעור הקרקפת. אופייני במחלה זו שבטיפול מוקדם בציסטות בקרקפת – השיער יכול לצמוח שוב אך הופעת ציסטות בצורה חוזרת, גורמת לפגיעה בלתי הפיכה והופעת צלקות.

לעיתים למטופלים אלו יש גם ציסטות במוקדים אחרים בגוף, כמו קפלי עור. לעיתים הם סובלים מאקנה בעור פנים (פצעי בגרות) וגם בעור המחשוף והגב.

נשים עם דלילות שיער בעקבות טיפולים לסרטן השד

סרטן השד הוא סרטן נפוץ בנשים. כיום אבחנה מוקדמת וטיפולים מתקדמים מאפשרים לנשים רבות להחלים באופן מלא ולהמשיך את חייהן.

לעיתים הטיפול הכמותרפי פוגע בשיער בצורה משמעותית.

לעיתים לאחר הטיפול הכמותרפי, השיער מתאושש אך המשך הטיפולים שמשפיעים על ההורמונים הנשיים (כמו טמוקסיפן או אנסטרוזול או לטרוזול ) פוגע בשיער, שהופך לדליל בצורה משמעותית.

במקרים אלו חשוב להבין את סיבת הנשירה ולטפל כדי לשפר את איכות החיים של נשים אלו, מבלי להשפיע על הטיפולים המונעים חזרה של הסרטן.

מחלות אחרות

ישנן מחלות שיער המופיעות בעיקר בילדים. ישנן מחלות של עור הקרקפת המשפיעות על השיער, לעיתים הן ממוקדות בקרקפת בלבד ולעיתים הן קיימות גם במוקדים נוספים של הגוף אך המטופל לא מקשר בין המצבים השונים. לעיתים יש כאב בקרקפת, גרד בקרקפת ועוד ממצאים קליניים שאינם מלווים בממצאים בבדיקה הגופנית המדוקדקת.

את כל אלה ועוד חשוב להכיר, כדי לאפשר אבחון נכון וטיפול בהתאם.

הואיל ומדובר במחלות ייחודיות, נדרש נסיון רב בתחום זה.

מחלות שיער

ליצירת קשר